Admin

Our Staff

Office Staff

Shirley Harper - Bookkeeper
Dora Cox - Attendance
Charity Carlock - Secretary
Debbie Martin  - Technology Support Technician (TST)- Elementary
Kimberlee Gross  - Security Assistant

Clinic

Sally Berry - Nurse
Andrea Frost - Nurse Assistant
Monicabeth Horne - Nurse Assistant

Kindergarten

Melissa Bruckner - Teacher - Room 45
Staci Neumann - Assistant - Room 45
Jenna Lucas - Teacher - Room 43
Deborah Fogarty - Assistant - Room 43

First Grade

Stephanie Grimes - Room 44
Lisa Whitney - Room 40
Katherine Bozard - Room 36
Mary Malone-Brown - Room 38

Second Grade

Nicole Harris - Room 13
Amy Irving - Room 12  
Christina Kernutt  - Room 16
Carolyn Walker - Room 14
Megan Johnson - Room 11

Third Grade

Sarah Orebaugh - Room 20
Marina Makridakis-Howlin - Room 15
Tina Soleau - Room 17
Kathy Thompson - Room 18

Fourth Grade

Elaine Dale - Room 19
Edie Compo - Room 7
Tracy Zumar - Room 8
Lisa Powers - Room 9
Betty Tecson - Room 10

Fifth Grade

Brittany Lentvorski - Room 3
Whitney Brenon - Room 2  
Shay Jacobson - Room 4
Jessi Heustis - Room 6
Andrew Shippy - Room 5

Specialists

Jody Carroll - Instructional Technology Specialist Room 29
Danielle Fagan - Music Room 34
Chris Marshall - Art Room 32
Christopher Sanders - PE Gym
Zarmeta Boone - Reading Room 21
Heather Follante - Gifted Room 42
Amy Wise - Guidance Guidance
Leslie Allman - Media Specialist Learning Commons


Other Specialists

Laure Haddock  - Program Compliance Support Teacher  - Guidance
Ashley Miller  - Special Education -  Room 33
Nicole Buster - Special Education  - Room 37
Kellie Henley  - Special Education  - Room 1
Whitney Williams  - Special Education  - Room 1
Susan Roberts  - Speech Room 30
Dolores Ware  - Speech Room 28
Meghan Seiler  - PALS Room 46
Tamara Nelson  - Special Education Room 27
Sarah Stansberry  - Special Education Room 24
Denise Yarn  - Special Education Room 39
Dianne Thompson  - Special Education Room 25
Stephanie Austin Special Education Room 23
Beth Wright  - Preschool Room 41
Kim Taylor  - Preschool Room 41

SPECIAL EDUCATION ASSISTANTS

Bonaflor Cabautan - Room 24
Misty DeVleeschower  - Room 37
Barbara Pfeufer  - Room 1
Jennifer Warren  - Room 27
Tiffany Baker  - Room 39
Amanda Scheel - Room 24  
Whitney Irizzary - FLEX
Kathy Lehman  - Room 39
Lindsey Yetter  - Room 25
Kim Fury  - Room 33
Barbara Miller  - Room 23
Patricia Bailey  - Room 41
Jaimelee Milo  - FLEX
Tina Bates  - Room 24/27

GENERAL ASSISTANT 
Amanda Rheaume  - Room 22 

PE ASSISTANTS

Kim Jewell  - GYM
Melissa Elrod GYM
Rosemary Smith GYM

LIBRARY MEDIA ASSISTANT

Cheryl Incandela LEARNING COMMONS 

PERMANENT SUB
 
Allana Sibille


CUSTODIAL STAFF
 
Javon Creekmore - HEAD DAY
James Boleyjack HEAD NIGHT
Marjorie Cuachon  - DAY
Miles Cason NIGHT
Malcolm Green  - NIGHT 

CAFETERIA STAFF
 
Debbie Sirois MANAGER
Emily Boyer
Christie Tercero  

ITINERANTS

Reed Matthews  - Strings  - Mon & Wed
Nancy Lamb/Sarah Hanby  - PT - Room 26
Cindy Swinarsky/Angela Miller  - OT - Room 26
Melissa Raehl  - ESL
Julie Macaluso  - Vision Impairment Teacher 
Astrid White  - Hearing Impaired
Arlene Sosa  - Social Worker
Sara Carstens Psychologist
David Bowden  - Adpt. PE